§ 1
PRAWO KORZYSTANIA
- Z wypożyczalni mogą korzystać wszyscy obywatele.
- Korzystanie z wypożyczalni jest bezpłatne.
- Przy zapisie zgłaszający powinien:
- Okazać dowód osobisty;
- Wypełnić kartę zapisu i zobowiązać się podpisem do przestrzegania regulaminu.
- Za niepełnoletniego czytelnika odpowiadają i podpisują zobowiązanie rodzice lub opiekunowie prawni.
- Czytelnik zobowiązany jest informować Bibliotekę o zmianie miejsca zamieszkania.
- W wypożyczalni obowiązuje zakaż palenia tytoniu i spożywania posiłków.
§ 2
WYPOŻYCZANIE
- Wypożyczyć można jednorazowo 4 książki (tytuły) na okres nie dłuższy niż 1 miesiąc.
- Biblioteka może przesunąć termin zwrotu wypożyczonej książki, jeżeli nie ma na nią zapotrzebowania ze strony innych czytelników.
- Biblioteka może skrócić ustalony w § 2 pkt 1 termin zwrotu książek, jeżeli stanowią one szczególnie poszukiwane pozycje.
- Na prośbę czytelnika Biblioteka może rezerwować książki aktualnie wypożyczone przez innych czytelników.
- W razie braku książki, czytelnik może otrzymać informację, w której z najbliższych bibliotek znajduje się poszukiwana przez niego książka. Na prośbę czytelnika Biblioteka sprowadza w miarę możliwości książki z innych bibliotek.
- Z księgozbioru podręcznego wypożyczalni korzysta się na miejscu lub po uzgodnieniu z bibliotekarzem terminu zwrotu wypożycza na zewnątrz.
- Czytelnicy do lat 15 mogą wypożyczać książki dla czytelników dorosłych za zgodą rodziców bądź opiekunów prawnych.
- Wybrane książki czytelnik rejestruje u dyżurnego bibliotekarza, któremu też zwraca wypożyczone książki.
- Przy wypożyczaniu dzieł rzadkich, kosztownych lub trudnych do nabycia czytelnik obowiązkowo wypełnia rewers biblioteczny.
- Biblioteka na prośbę czytelnika udziela informacji o książkach, pomaga w doborze literatury, korzystaniu z katalogów, wydawnictw informacyjnych.
§ 3
POSZANOWANIE I ZABEZPIECZENIE KSIĄŻEK
- Czytelnik jest zobowiązany do poszanowania książek będących własnością społeczną, powinien tez zwrócić uwagę na stan książki przed jej wypożyczeniem. Zauważone uszkodzenia należy zgłosić bibliotekarzowi.
- Za szkody wynikłe z zgubienia, uszkodzenia lub zniszczenia książki odpowiada czytelnik, wpłacając stosowne odszkodowanie. Wysokość odszkodowania ustala Dyrektor Biblioteki, w zależności od aktualnej wartości książki na rynku i stopnia jej uszkodzenia. Na sumy wpłacone z tytułu zagubienia lub uszkodzenia książki Biblioteka wydaje czytelnikowi pokwitowanie.
- Czytelnik może za zgodą Dyrektora Biblioteki, dostarczyć zamiast zagubionej lub zniszczonej książki – inną książkę nie mniejszej wartości, przydatną dla Biblioteki.
§ 4
PRZETRZYMYWANIE KSIĄŻEK
- Za przetrzymywanie każdej wypożyczonej książki (tytułu) ponad termin określony w § 2 pkt 1 Biblioteka pobiera opłaty w wysokości 0,05 zł. od woluminu za każdy rozpoczynający się dzień po terminie zwrotu.
- Czytelnik, do którego Biblioteka wysyła upomnienia w sprawie zwrotu książek pokrywa również ich koszty.
- Jeżeli czytelnik pomimo upomnień wysyłanych przez Bibliotekę odmawia zwrotu lub uiszczenia opłat, Biblioteka dochodzi swoich roszczeń zgodnie z przepisami prawa.
§ 5
SKARGI I WNIOSKI
- Skargi i wnioski czytelnicy mogą wpisywać do książki skarg i wniosków.
§ 6
PRZEPISY KOŃCOWE
- Czytelnik nie stosujący się do przepisów niniejszego regulaminu może być czasowo, a w szczególnie drastycznych przypadkach na stałe, pozbawiony prawa korzystania z wypożyczalni. Decyzję w tej sprawie podejmuje Dyrektor Biblioteki.
- Wysokości opłat regulaminowych (§ 3 pkt 2 odszkodowanie za książki zagubione, zniszczone, uszkodzone; § 4 pkt 1 i 2 opłaty za nieterminowy zwrot książek ), określa obowiązujący w danym roku cennik.
- Czytelnikowi przysługuje prawo odwołania się do Wójta Gminy Gaszowice.
Regulamin obowiązuje od dnia 1.10.2014 r.